August 14, 2022 21:26
Спорт

Нова трагедија во САД: Почина 26 годишен рагбист

Тажна вест од САД. Американскиот фудбалер кој настапуваше за НФЛ тимот Балтимор Рејвенс, Џејлон Фергусон, е пронајден мртов во својот дом. Неговиот тим објави дека тој починал во вторникот вечерта на само 26-годишна возраст.

Иако засега нема траги за криминал или повреди, полицијата започна истрага за неговата смрт. Фергусон е во НФЛ од 2019 година кога Рејвенси го одбраа во третото коло на драфтот.

ЕСПН додава дека Фергусон напорно работел за да биде во најдобра форма во кариерата и дека ослабел многу.

„Длабоко сме тажни поради смртта на Џејлон Фергусон. Тој беше љубезен и љубезен млад човек со широка насмевка и голема личност. Искрено сочувство до семејството и пријателите на Џејлон. Жалиме за прераната загуба на животот“, велат од Балтимор Рејвенс.