June 17, 2019 17:07
Фудбал

Нова казна за Интер поради расистички скандирања

Интер доби нова казна за манифестирање на расизам, откако дисциплинската комисија при италијанската федерација утврди скандирања на расистичка основа од северната трибина на стадионот „Џузепе Меаца“.

 

Казната на Интер ќе биде затворање на една од трибините при следниот меч дома откако видеа категорично докажуваат скандирања на фановите на Интер, за време на дербито со Милан против Френк Кеси.

Скандирањата кон Кеси се во 7-та и во 39-тата минута во првото полувреме.

Ова е втора казна за „сино-црните“ оваа сезона поради расистички манифестации од нивната публика. Тие одиграа два натпревари пред празни трибини во јануари, откако на мечот на 26 декември против Наполи беше навредуван Калиду Кулибали.

Нови вести

Тотална чистка во Барселона: Речиси цела постава оди на продажба

24info

Меси се огласи по катастрофалната претстава на Аргентина против Колумбија

24info

Буфон има само пофални зборови за Рабио: Тој е мешавина на Погба, Видал и Маркизио

24info