June 29, 2022 00:18
Свет

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни последици.

„ Безбедноста во Шведска и Финска нема да се зајакне по влезот во НАТО“ – посочи Рјабков и додаде дека од ситуацијата ќе зависи како Русија ќе ја обезбеди безбедноста во случај двете земји да влезат во Алијансата.

Според Рјабков, влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе доведе до радикална промена на светската ситуација. Тој додаде дека никој не треба да има илузии дека Русија едноставно ќе го прифати тоа, пренесува РИА Новости.

Tải Go88 | Go88.com - Thiên đường giải trí online

sunwin stevia international inc download sunwin pc sunwin nhatvip