June 25, 2022 23:31
Свет

Новата влада на Франција ќе биде објавена денеска

Новиот состав на француската влада ќе биде објавен во текот на денот, соопшти претседателството, а новиот кабинет ќе се состане в понеделник.

Соопштението дојде четири дена откако Елизабет Борн беше именувана за премиер, со што стана првата жена на чело на француската влада во повеќе од 30 години. Реконструкцијата на владата се очекуваше по реизборот на претседателот Емануел Макрон во април и пред законодавните избори следниот месец.

На центристот Макрон ќе му треба законодавно мнозинство за да ја протурка неговата домашна агенда по неговиот реизбор, со нов левичарски сојуз и екстремната десница која се заканува да ја блокира неговата програма.

Последната жена-премиер, Едит Кресон, накратко го предводеше кабинетот од мај 1991 до април 1992 година под претседателот Франсоа Митеран.

Борн (61) се смета за способен технократ која може внимателно да преговара со синдикатите, бидејќи претседателот започнува нов пакет социјални реформи кои вклучуваат зголемување на старосната граница за пензионирање, што ризикува да предизвика протести.

https://go88.gg/

cách soi cầu tài xỉu sunwin sunwin live chat sunwin être