November 30, 2021 10:30
Свет

Новак: Можна е нова голема криза за гас во Европа

Потпретседателот на руската Влада задолжен за енергетски прашања, Александар Новак денеска изјави дека Русија не ја исклучува можност за нова криза со гас во Европа и ја повика Европска Унија на преговори.

– Не ја исклучувам можноста таквата ситуација да се повтори. Подготвени сме за дијалог, истакна Новак.

Тој истакна дека во европските складишта недостасуваат околу 25 милиони кубни метри гас и оти „треба да се преземе нешто за тоа”.

Испораките на гас на светските пазари се зголемија за дури 15 проценти во споредба со претходната година, а годинава Русија потроши повеќе гас од вообичаеното.

Според Новак тоа се должи на студената зима и на заздравувањето на економијата.

Неодамна, рускиот претседател Владимир Путин побара итно пуштање во употреба на гасоводот Северен поток 2, кој ќе донесе природен гас од Русија преку Балтичкото Море до Германија.

Северен поток, 2 преку кој ќе се транспортираат 55 милијарди кубни метри гас годишно, за да биде пуштен во употреба чека дозвола од германските власти.

Кон крајот на септември, дел од германските медиуми објавија дека Русија сакајќи да го принудат Брисел да го прифати Северен поток 2, вештачки предизвикаа невиден пораст на светските цени на гасот.

Website https://animeflv.uk: Watch Wild Arms animeflv Episode 22 online anime

AniWatch: Dead World 1 anime episode Full online free at https://aniwatch.pro aniwatch me

My Hero Academia Season 4 (Dub) Episode 25

AnimeFreak: Haré+Guu anime episode 26 online free at https://animefreak.ws animefreak death note

Himitsu: Top Secret - The Revelation Episode 26