October 18, 2021 12:06
Свет

„Новавакс“ поднесе барање до СЗО за итна употреба на нејзината вакцина

Американската компанија „Новавакс“ и нејзиниот партнер – Институтот „Серум“ од Индија, ја пријавија својата вакцина против Ковид-19 за итно одобрување од Светската здравствена организација.

Листата на СЗО за вакцини за итна употреба е сигнал до националните регулаторни агенции кога станува збор за безбедноста и ефикасноста на производите.

Исто така, тоа е предуслов за извоз на вакцината во неколку земји што учествуваат во глобалната програма за дистрибуција на вакцини преку механизмот „Ковакс“.

„Новавакс“ и Институтот „Серум“, најголемиот светски производител на вакцини, се обврзаа дека ќе ѝ испорачаат 1,1 милијарда дози вакцини на програмата „Ковакс“, со цел еднаков пристап до вакцини меѓу богатите и сиромашните земји.

Протеинската вакцина на „Новавакс“ покажа ефикасност од 90,4 проценти во клиничките испитувања извршени врз речиси 30.000 испитаници во САД и Мексико.

Watch Fanren Xiu Xian Chuan Special Episode 4

A Chinese Ghost Story (Dub) (https://animebee.to/m/6a63) Episode Full

AnimeDao: Nakoruru: Ano Hito kara no Okurimono anime episode Full online free at https://animedao.nl overlord animedao

The Dining of Link Lee (https://wcostream.cc/m/MyW4) Episode 9

Osf: https://osf.io/qmc52/

Animefreakws edublogs: https://animefreakws.edublogs.org/