October 18, 2021 16:49
Свет

Новавакс побара одобрување од СЗО за нејзината вакцина против Ковид-19

Американската компанија Новавакс и нејзиниот партнер индискиот Серум институт ја пријавија својата вакцина против Ковид-19 за итно одобрување од Светската здравствена организација.

Барањето до СЗО обично е сигнал до националните регулатори дека вакцината е безбедна и ефикасна. Потребно е и одобрување од СЗО за извоз во земјите кои учествуваат во иницијативата за споделување на вакцини – КОВАКС.

Новавакс и Институтот Серум, најголемиот светски производител на вакцини, се обврзаа дека ќе испорачаат 1,1 милијарда дози вакцини на КОВАКС програмата, со цел еднаков пристап до вакцини меѓу богатите и сиромашните земји.

Протеинската вакцина на Новавакс покажа ефикасност од 90,4 проценти во клиничките испитувања извршени врз околу 30.000 испитаници во САД и Мексико.

Website https://aniwatch.pro: Watch Juusou Kikou Dancougar Nova aniwatch Episode 12 watch anime free

Website https://animebee.to: Watch Pokemon: Pichu Bros. in Party Panic (Dub) animebee Episode Full anime online

Kizuna Ichigeki Episode Full

Keep Your Hands Off Eizouken! (https://animeflix.nl/m/0wlk) Episode 12

Discogs: https://www.discogs.com/fr/user/animeflixnl

Oag treasury: https://oag.treasury.gov.za/RMF/Lists/Framework%20Feedback/DispForm.aspx?ID=20754