February 24, 2019 04:44
Свет

Нобеловецот Кругман предупредува: Глобална рецесија до крајот на годината

Нобеловецот Пол Кругман предупреди дека големи се шансите дека светската економија ќе биде зафатена од рецесија до крајот на годината.

Тој истакна дека е малку веројатно дека само „една голема работа” ќе го поттикне падот на глобалната економија, туку станува збор за низа фактори. Потикнувањето за намалување на корпоративниот данок од страна на американскиот претседател Доналд Трамп е едно од причините за загриженоста на Кругман, бидејќи, според него, таа програма „не е баш ефикасна”.

Кругман, исто така, предупреди дека веќе се наѕира дека „балонот се издишува” кога станува збор за растот на технолошкиот сектор.

Related posts

Повредени се најмалку 20 лица, вклучувајќи и четворица полицајци на протестите во Париз

Ivona

Тежок инцидент во Газа: Убиени седум палестинци и еден израелски војник

Igor

Мадуро ги прекина дипломатските односи со Колумбија: Додека тој танцува, демонстрантите војуваат

Ivona