October 26, 2021 00:13
Балкан

Нинова: БСП сака да знае што ќе прави „Промената продолжува” во однос на С. Македонија 

БСП е отворена за дијалог и барање решенија, но ќе почека да види што нуди новиот проект на двајцата поранешни привремени министри Кирил Петков и Асен Василев, изјави за БНТ лидерката на бугарските социјалисти, Корнелија Нинова.

БСП на предвремените парламентарни избори на 14 ноември ќе учествува во истиот формат – како коалиција „БСП за Бугарија”.

Нинова смета дека проектот на двајцата поранешни привремени министри „Промената продолжува” многу наликува на проектот на Слави Трифонов при неговото создавање, и затоа таа проектот на двајцата поранешни технички министри го дефинира како дежа ву и побара БСП да почека.

Таа од двајцата поранешни министри побара да одговорат на конкретни прашања – како што е прашањето ќе направат со Република Северна Македонија со национален суверенитет и дали ќе попуштат при нејзиниот прием во ЕУ, доколку не го исполнува договорот со Бугарија.

Нинова сака да види што двајцата мислат за родовата еднаквост и Истанбулската конвенција.

Таа изрази мислење дека новиот проект бил однапред познат и дека Петков и Василев го добиле благословот на претседателот Румен Радев. Меѓутоа, таа рече дека Националниот совет на БСП одамна одлучил да ги поддржи Румен Радев и Илијана Јотова на претседателските избори. Во моментов се изведува постапката според статутот на бугарските социјалисти и Изборниот законик. Општинските конференции со номинации на кандидатите треба да се одржат до 26 -ти септември.

AnimeTV: Girls & Panzer: Shoukai Shimasu! anime episode 2 online free at https://animetv.cc dragon ball super anime tv

AnimeHeaven: Vampire Wars (Dub) anime episode Full online free at https://animeheaven.pro weathering with you animeheaven

AnimeKisa: Go For Speed anime episode 1 online free at https://animekisa.in animes online

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Kit: https://kit.co/animeflixnl

Animeflixnl tumblr: https://animeflixnl.tumblr.com/