February 27, 2021 13:21
Македонија

Николоски: За четири дена остваривме три средби со европски премиери и две со министри за надворешни работи, а Заев за шест месеци нема средба со премиер на ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на вечерашното гостување во централниот Дневник на телевизија Сител реќе дека имал интензивни средби со претставници на меѓународната заедница во земјава, а се осврна и на средбите кои ги имаа со претседателот Христијан Мицкоски.

-Имав интензивна агенда, се видов со претставници на меѓународната зедница во земјава и во својство на претседател на Националниот совет за евроинтеграции. Загриженоста кај нив постои во најмалку два сектори, првиот, борба со организиран криминал и корупција и воопшто бладеење на право и вториот, реформи во јавна админситрација,  и како трет за што е загрижен и секој граѓанин тоа е еконмијата, рече Николоски.

Николоски се осврна на посетите на Унгарија, Словенија, Хрватска заедно со претседателот Христијан Мицкоски.

-За четири дена успеавме да отвариме три средби со европски премиери и две со министри за надворешни работи, а Заев за шест месеци нема средба со премиер на ЕУ, рече Николоски.

Николоски укажа на важноста на посетата на Словенија која е следна земја претседавач со ЕУ, како и на посетата на Унгарија, земја од која доаѓа комесарот за проширување на ЕУ, како и на тоа дека Унгарија е дел од Вишеградската четворка од која Унгарија е дел заедно со Полска, Словачка и Чешка, земји чии политики се многу наклонети кон Македонија.

 

Watch Akudama Drive Episode 10 (https://funimationfree.com/m/J71G/ep-10) at Funimation dragon ball super english dub funimation

Watch Bloom Into You Episode 12 (https://animeplanet.cc/m/JWPP/ep-12) at website https://animeplanet.cc. See more anime planet harem