Македонија

Не падна договор: СОНК и МОН ги продолжуваат преговорите за уште 10 денови

Не падна никаков договор на денешниот состанок помеѓу МОН и СОНК.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков преку писмено соопштение објавено на социјалната мрежа фејсбук ја информира јавноста дека двете страни се договориле дека им се потребни уште 10 дена за да постигнат точен процент на покачување на платите на наставниците.

Синдикатот штрајкот го стави во мирување на 28 април откако доби известување од Министерството за труд и социјална политика дека Министерството за образование и наука пристапува кон мирно решавање на спорот.

Максималниот рок на мирното решавање на споровите е 20 дена, а првичниот рок е 10 дена, кои истекoа денеска.

„Доставивме барање, иницијатива до МОН за исптлата на дневници врз основа на колективен договор, имаме основ за таа работа и скоро сме сигурни дека ќе бидат исплатени во дејноста образование. За жал имаме проблем во МТСП со детска заштита, има навистина сериозен проблем каде што еве до ден денес нема сигнал дека таму ќе бидат исплатени дневниците, може да биде сериозен проблем во нарушување на процесот на преговори, изјави во петокот претседателот на Синдикатот.

Просветните работници бараа покачување за 18 отсто, а властите ветија 12 отсто, но договор засега нема.

Поврзани вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите- платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Igor

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре во Белград на заедничка литургија за помирување

Igor

Двајца починати и 83 нови случаи на Ковид-19

Igor

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

english anime ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season (Dub)

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

So I'm a Spider, So What?

ANIMEFLIX Fairy Tail

ANIMEFLIX Death Note (Dub)

tải go88