October 18, 2021 11:45
Македонија

Не е запазена етничката структура на реонските попишувачи, реагираат од координативното тело за пописот на турскиот народ

 Електронската апликација за Пописот 2021 не функционира на турски јазик, а при избор на реонски инструктори и реонски попишувачи не е запазена етничката структура, така што има вкупно 73 реонски попишувачи од Турскиот народ во РСМ помалку од предвиденото, реагираат од Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Република Северна Македонија.

– Ние – Националното Координативно Тело за Пописот на Турскиот народ во РСМ, како најголем орган што ги пренесува ставовите на Турскиот народ во РСМ, очекуваме горенаведените забелешки да бидат решени во најкраток можен рок, како пописот би продолжил во позитивна насока, се вели пишаната реакција што ја испратија денеска од ова национално координативно тело.

Приговорите, се вели во соопштението, се испратени до директорот на Државен завод за статистика Апостол Симовски, заменик директорот на Државен завод за статистика Илми Селами, министерот за правда Бојан Маричиќ и до заменик министерот за правда Агим Нухиу.

За пропусите, исто така, известени се и претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Артан Груби.

AnimeTV: Naruto: Shippuden the Movie 2 -Bonds- anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv free streaming

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao: Shin Chuuka Ichiban! anime episode 12 online free at https://animedao.nl animedao haikyuu to the top

Website https://wcostream.cc: Watch Koi Kaze (Dub) wcostream Episode 13 dubbed anime

Comicvine gamespot: https://comicvine.gamespot.com/profile/gogoanimebe/about-me/

Crokes: https://www.crokes.com/gogoanimebe/