June 26, 2022 21:50
Свет

Нехамер: Австрија беше, е и ќе остане неутрална, членството во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска во Прага истакна дека членството во НАТО за Австрија не доаѓа предвид.

-Австрија беше, е, и ќе остане неутрална, рече тој за време на посетата на Чешка.

Според Нехамер, не се поставува прашањето за членството на Австрија во НАТО, бидејќи, како што кажа, има сосема поинаква историја од Шведска и Финска. Тој потсети дека двете земји се прогласиле за неутрални и имаат заедничка граница со Русија.

-Затоа постои разбирање дека тие сакаат да се приклучат кон воената алијанса, но за Австрија тоа не доаѓа предвид, нагласи Нехамер.

Канцеларот кажа и дека Австрија е целосно солидарна со Украина во рамките на ЕУ.

Австриската министерка за одбрана Клаудија Танер, исто така, истакна дека секоја земја сама треба да одлучи дали ќе влезе во сојуз.

Во Австрија, посочи таа, состојбата уставно-правно е јасна и неутралноста е дел од Уставот.

Танер, исто така, кажа и дека „неутралноста е во срцата на Австријците”.

go88 ông đồ app hack go88 kết quả go88

tại sunwin cho android sunwin nohu sunwin go88