October 15, 2019 11:51
Свет

Нетанјаху сака коалиција со главниот ривал

Израелскиот премиер и лидер на Ликуд, Бенбјамин Нетанјаху, го повика главниот ривал, Бени Ганца да формираат коалиција. Нетанјаху изјави дека по изборите, што се одржаа пред два дена, јасно е дека не е можно да се формира десна Влада, поради што го повика лидерот на Сино-белата алијанса, Бени Ганц да формираат коалиција.

Како што пренесе Ројтерс, Нетанјаху најавил дека во тој случај ќе постои ротирачка премиерска позиција.

Претседателот на Израел, Реувен Ривлин го поздрави повикот на Нетанјаху.

„Ви честитам на овој повик. Тој е важен“ рекол Ривлин во обраќањето, на кое присуствувале Нетанјаху и Ганц. Според информациите, Ганц денеска ќе му одговори на Нетанјаху.

Нови вести

Кина бара прекин на воените дејства на Турција во Сирија, САД со „моќни” санкции поради турската офанзива

Igor

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

zane

Жена загина при експлозија која урна зграда во Русија

zane