August 21, 2019 11:46
Свет

Непознати мажи отворија оган врз кафуле во северниот дел на Франција

Француската полиција уапси две лица, а трага по уште четворица, откако отвориле оган врз кафуле во градот Туркоан. Засега нема информации за повредени лица во инцидентот.

Напаѓачите, кои носеле црна облека, маски и оружје, го паркирале својот автомобил пред центар за социјални грижи. Тие излегле од возилото, го преминале плоштадот и отвориле оган. Потоа се вратиле во автомобилот и избегале.

Две полициски патроли успеале да ги запрат. Непознатите мажи го оставиле автомобилот и се обиделе да се скријат. Еден од напаѓачите бил веднаш уапсен, а вторит се скрил во една куќа. Останатите четворица успеале да побегнат. Полицијата ја опколила куќата и два часа подоцна е уапсен и вториот напаѓач.

Во 2015 година истото кафуле било мета на сличен напад. Тогаш околу 20 маскирани лица влегле внатре и отвориле оган.

Нови вести

Уапсен вработен во британскиот конзулат во Хонгконг

zane

Трамп ги критикуваше Евреите кои гласаат за демократи

zane

Биариц се подготвува за Самитот на Г-7

zane