January 25, 2020 20:52
Балкан

Необична појава во БиХ, падна индустриски снег

Во делови на Сараево падна индустриски снег. Тој снег е всушност валкан снег, потврди метеорологот аматер Недим Сладиќ.

„Не грижижете се, нема да напаѓа многу, до еден сантиметар, па дури и ако сме внатре во антициклонот“, рече Сладиќ.

Според него, стратусниот слој на облачност е многу низок, јавува телевизијата Н1.

„Честичките од чад и смог се како кондензациски јадра од кои се создава снежна магла“, вели Сладиќ.

Како што објаснува тој, индустрискиот снег не е вистински снег, туку е вештачка појава и не се јавува насекаде. Се јавува во антициклон, она што метеоролозите го нарекуваат поле на зголемен атмосферски притисок што овозможува стабилно и суво време со многу сонце, но во зима ова правило не важи.

Нови вести

Нов земјотрес во Турција

Igor

Протести во Перник поради недостиг на вода

Igor

Во Хрватска протести против 5Г мрежа

Igor