April 22, 2019 04:35
Балкан

Нема приближување на ставовите по средбата Хан – Тачи

Косовскиот претседател вчера во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, каде разговарале за косовските царини и за визната либерализација за Приштина.

Комесарот Хан, по средбата, истакна дека е важно што побрзо Приштина и Белград повторно да седнат на преговарачка маса во рамки на Дијалогот за нормализација на односите.

-Добра средба со претседателот Хашим Тачи. Важно е да продолжи дијалогот Србија-Косово брзо, исто е во интерес на пошироката регионална стабилност и напредок. Го повторив ставот на ЕУ дека косовските царини се контрапродуктивни и дека треба барем да бидат суспендирани, напиша Хан на Твитер по средбата.

Дијалогот Белград-Приштина е суспендиран од ноември откако Косово воведе високи царини врз увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина.

Од косовска страна меѓутоа не пристигна таков сигнал по средбата на Тачи со комесарот. Косовскиот премиер го стави фокусот на визната либерализација. Косово е единствената земја во регионот која не е ослободена од визниот режим поради блокади на ниво на земјите членки на ЕУ.

Тачи побара „силен ангажман” од европските институции и од ЕУ членките кон Косово во процесот на европска интеграција и „фундаменталната потреба” да се донесе набрзо одлука за ослободување од визниот режим за косовските граѓани.

Претседателот Макрон и канцеларката Меркел на 29 април во Берлин ги поканија српскиот и косовскиот претседател на средба, во обид да се деблокира дијалогот меѓу двете страни. На средбата во Берлин се поканети и другите премиери од регионот, вклучително и премиерот Зоран Заев.

Нови вести

Во Црна Гора убиен таткото на водачите на „шкаљарскиот” криминален клан

Filip

Се финализира изградбата на џамијата во Атина

Filip

Во Грција лани регистрирани 117 случаи на расистичко насилство

Filip