August 2, 2021 19:36
Македонија

Нема починати лица, регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по 1 лице.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево – по 1 лице.

Не се регистрирани нови починати лица, известуваат од Министерството за здравство.

Направени се 2.802 теста преку: ИЈЗ – 178, ЦЈЗ Скопје – 54, ЦЈЗ Битола – 53, ЦЈЗ Прилеп – 27, ЦЈЗ Тетово – 19, ЦЈЗ Куманово – 37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 24, МАНУ – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 184, „Авицена“ – 219, „Биотек“ – 379, „Систина“ – 122, лабораторија „Лаор“ – 189, „Синлаб“ – 41, „Ремедика“ – 40, „Плодност“ – 65, „Генеа“ – 24, „Никоб лаб“ – 507, „ВФВ медикал“ – 24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 612.

Досега во земјата се направени вкупно 841.125 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.583, бројката на оздравени пациенти е 149.690, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 421.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.627, активни 167
Куманово 8.872, активни 49
Прилеп 8.322, активни 32
Тетово 7.239, активни 32
Битола 6.304, активни 16
Велес 5.471, активни 3
Гостивар 5.180, активни 13
Кавадарци 5.153, активни 0
Охрид 5.014, активни 22
Штип 4.960, активни 3
Струмица 4.114, активни 7
Струга 2.981, активни 4
Кочани 2.791, активни 4
Кичево 2.588, активни 34
Гевгелија 2.195, активни 2
Неготино 2.184, активни 3
Свети Николе 1.523, активни 0
Ресен 1.234, активни 0
Крива Паланка 1.222, активни 2
Радовиш 1.161, активни 7
Берово 1.029, активни 0
Делчево 973, активни 4
Дебар 941, активни 2
Виница 886, активни 5
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 666, активен 1
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активен 1
Демир Хисар 400, активни 3
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 376, активни 3
Македонски Брод 359, активен 1
Пехчево 268, активни 0
Македонска Каменица 249, активен 1
Дојран 132, активни 0

Watch anime online for free at 4Anime 4anime unblocked. Dino Girl Gauko (Dub) (https://4anime.biz/m/nBdR) Episode 20

https://animefreak.ws anime. Tegami Bachi: Letter Bee (https://animefreak.ws/m/e1Y) Episode 25

https://kissanime.mx kissanime seven deadly sins. Watch The Testament of Sister New Devil: Burst (Dub) Episode 10

KissAnime Credly: https://www.credly.com/users/kissanimemx/