June 25, 2022 09:57
Свет

Нема знаци дека Русија користи ласерско оружје во Украина

Пентагон соопшти дека нема индиции дека Русија користела ласерско оружје во Украина, по тврдењата од Москва дека таму почнала да користи нова генерација на моќни ласери за уништување на непријателски беспилотни летала.

-Немаме индикации за употребата на ласери, а не, пак, за ласерско оружје во Украина. Нема потврда за тоа, рече портпаролот на Пентагон Џон Кирби на брифинг.

Рускиот вицепремиер задолжен за воен развој, Јуриј Борисов, на почетокот на неделава изјави дека Москва развила нова генерација ласерско оружје што ги палела нејзините цели, прототип наречен „Задира” што се користи во Украина.

Во јавноста речиси ништо не се знае за „Задира”, но во 2017 година руските медиуми објавија дека државната компанија за нуклеарна енергија „Росатом” помогнала во развојот на овој тип оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на потсмев ги спореди извештаите за руските ласери во Украина со таканареченото чудесно оружје што нацистичка Германија го претстави во обид да го спречи поразот во Втората светска војна.

-Сведоци сме дека во третиот месец од целосната војна, Русија се обидува да го пронајде своето „чудесно од оружје”. Ова јасно го покажува целосниот неуспех на нивната мисија, рече Зеленски во средата.

go88 giải trí đẳng cấp hack game online go88 phần mềm hack tài xỉu go88

link sunwin download sunwin ios live chat sunwin