July 23, 2021 21:12
Магазин

Неколку совети за природна заштита од комарците

За „одбрана” против летните напади од комарци, има и природни начини. Порталот „Н1″ објави неколку од нив…

Лукот има неколку својства на одбивање комарци. За да се испроба овој метод, се гмечат неколку чешниња и потоа се варат во вода. Се истура растворот во шише со распрскувач и се попрскува низ собата, гаражата итн. Комарците ќе исчезнат за неколку минути, а и мирисот на лук многу брзо ќе испари, така што нема потреба од никаква грижа.

Маслото од лаванда има мирис што комарците не го поднесуваат. Значи, само испрскајте низ домот, а може и на телото, па комарците ќе избегаат.

И талогот од кафе може да помогне – онаму каде што има застоена вода. Тоа е едно од вообичаено место за размножување на комарците, а сè што треба да се направи е да се истури малку талог од кафе во старата вода. Јајцата на комарците така ќе излезат на површината и ќе угинат.

Нането, исто така, помага. Само поставете свежо масло од нане, или пак, свежо набрано како растенија, некаде во домот, па комарците ќе исчезнат.

Комарците, исто, не толерираат мирис на пиво и друг вид алкохол. Се става чаша пиво или некој друг алкохол во собата и комарците ќе ги снема сами по себе.

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Blue Drop (Dub) (https://animedao.nl/m/53p) Episode 13

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. OreImo Specials Episode 4

Watch anime online for free at AniWatch watch anime dub. Submarine Super 99 (https://aniwatch.pro/m/v8Rk) Episode 13

KissAnime Tripline: https://www.tripline.net/kissanimemx/