February 24, 2019 04:45
Свет

Неверојатен приход од домашните туристи во текот на кинеската нова година

Во Кина за време на годинашната прослава на лунарната Нова Година биле реализирани 415 милиони патувања на домашни туристи, што е за 7,6 отсто повеќе во однос на истиот период минатата година, објави кинеската агенција „Ксинхуа“.

Агенцијата „Ројтерс“, пренесувајќи ги овие информации, потсетува дека еднонеделниот празничен одмор во Кина полека завршува.

Според информациите добиени од кинеското Министерство за култура и туризам, за време на најголемиот празник во земјата, остварени се приходи од 76,2 милијарди долари, што на годишно ниво е зголемување од 8,2 отсто.

Во исто време, преминувањата на кинеските граници во двете насоки се зголемени за 11% споредено со истиот период во 2018 година, на 12,53 милиони, а кинеските граѓани од лични причини ја преминале границата 7,22 милиони пати, што е за 16% повеќе од минатата година.

Related posts

По сообраќајната несреќа на автобус во Лондон 15-годишно девојче се бори за живот

24news

Нетанјаху бара од Иран што побргу да ја напушти Сирија

Filip

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Valentina