June 25, 2022 09:17
Спорт

На 47 годишна возраст почина легендата на германската кошарка

Легендата на германска кошаркарка Адемола Окулаџа почина на 47-годишна возраст, објави германски „БИГ“.

Причината за смртта сè уште не е позната, но одамна е познато дека Окулаџа со години се бори со ракот.

Тој беше член на славната германска репрезентацијца заедно со Дирк Новицки и Патрик Фемерлинг.

Окулаџа играше за „панцирите“ од 1995 до 2007 година, а долги години беше и капитен.

За Германија настапи на вкупно 172 натпревари, а во 2002 година освои бронзен медал на Светското првенство во Индијанаполис.

https://tai.go88.is/

nhà cái sunwin ở đâu báo cầu sunwin diễn đàn sunwin