Магазин

На 112 години, почина најстариот човек на светот

Најстариот човек на светот – Сатурнино де ла Фуенте Гарсија од Леон во Шпанија, почина на 112 години и 341 ден, објави Гинисовата книга на рекорди.

Во септември 2021 година, Гарсија го собори Гинисовиот рекорд за најстара личност во светот. Роден е на 11 февруари 1909 година и зад себе остави седум ќерки, 14 внуци и 22 правнуци.

Бил висок само метар и пол, поради што успеал да избегне учество во Шпанската граѓанска војна во 1936 година. Наместо тоа, почнал да работи како чевлар.

Гарсија еднаш како рецепт за долг живот изјави дека никој не треба да биде повреден.

watch anime online. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

anime freak site 6 LOVERS

Dragon Ball (Dub)

AnimeFreak DARLING in the FRANXX

watch animes Attack on Titan Season 2