October 23, 2021 01:02
Свет

На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

За време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап”, што се одржува секоја година на Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска, убиени се 1.428 китови и делфини, јави агенцијата Анадолија.

Домашните медиуми информираа дека локалното население годинава убило 1.428 животни, во традиционалниот лов на делфини и китови наречен „Гриндадрап”, што датира од 1500-тите години.

Годинашната е највисока бројка на убиени животни од почетокот на традицијата.

Во традицијата што трае од 1584 година, најмногу китови и делфини досега биле убиени во 2013 година. Тогаш биле усмртени 430 животни.

И покрај силните осуди од екологистите низ целиот свет, традиционалниот фестивал се одржува секоја година.

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

4Anime: Battle Spirits: Sword Eyes anime episode 29 online free at https://4anime.biz heroes rising 4anime

Website https://wcostream.cc: Watch Super Cub wcostream Episode 12 wcostream dragon ball super

Animepahe: Sword Art Online: Sword Art Offline anime episode 9 online free at https://animepahe.cc english dubbed anime

Recordsetter: https://recordsetter.com/user/kissanimemx

Zippyshare: https://www.zippyshare.com/animefreakws