September 25, 2021 05:45
Спорт

На мечот Данска – Јапонија поставени два нови рекорди на Игрите

Актуелниот светски и олимписки првак во ракомет Данска со убедлив триумф на машкиот турнир од Игрите против Јапонија придонесе за да бидат поставени два нови рекорди во Токио. Данска го совлада домаќинот Јапонија со убедливи 17 погодоци разлика, 47-30.

Избраниците на данскиот селектор Николај Јакобсен со тоа поставија рекор на ОИ по број на постигнати голови на еден натпревар кој досега изнесуваше 44 и и припаѓаше на Франција.

Овој рекорд го држеше Франција, која на Олимписките игри во 2012 година славеше над Велика Британија со 44-15.

На двобојот меѓу Данска и Јапонија беа постигнати вкупно 77 погодоци, што исто така е рекорд на ОИ по постигнати погодоци. Претходниот беше забележан на мечот меѓу Шпанија и Бразил кои дадоа 71 гол, 36-35 на Олимписките игри во 2008 година.

Website https://animekisa.in: Watch Shin Dokonjou Gaeru: Dokonjou Yumemakura animekisa Episode Full animes online

Animepahe: Street Fighter II: The Animated Movie (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc free anime online

Watch Philip (Dub) Episode Full

Watch anime online for free at TwistMoe anime to watch

Bibsonomy: https://www.bibsonomy.org/user/animefreakws

Forums eugensystems: https://forums.eugensystems.com/memberlist.php?mode=viewprofile&u=102006