August 5, 2021 02:55
Свет

На мажот кој му удри шамар на Макрон ќе му се суди по брза постапка

Младиот маж кој му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон за време на средбата со граѓани, утре ќе биде изведен пред суд, објави телевизискиот канал БФМ.

Според телевизискиот канал, обвинителството утре изутрина ќе поднесе обвинение против напаѓачот. Уште истиот ден би можело да биде донесена одлука за забрзана процедура, што често се користи во францускиот судски систем, кога елементите на кривичното дело се очевидни и не е потребна детална истрага.

За време на посетата на департманот Дром во југоисточниот дел на земјата, Макрон се сврте кон група локални жители за да ги поздрави. Еден од нив му довикнал на претседателот и неочекувано силно го удрил со рака по лицето. Обезбедувањето веднаш го повлече Макрон на безбедно растојание и ги приведоа напаѓачот и неговиот соучесник. Тие се наоѓаат во притвор.

Познато е дека напаѓачот бил 28-годишен раководител на Клубот на колекционери на историско оружје. Заедно со него е приведено и друго лице. Како што информира БФМ, напаѓачот може да биде обвинет за „напад врз државен службеник без сериозни последици за жртвата”.

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE. Digimon Fusion Episode 24

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. Puzzle & Dragons X (https://animefreak.ws/m/pxv) Episode 89

KissAnime Hulkshare: https://www.hulkshare.com/kissanimemx