Македонија

На литургија со Мицкоски, на гушкање со граѓаните, Пецаков заразен кршеше закон

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, наместо во изолација по тестирање за коронавирусот се појави меѓу охриѓани за Водици и ги стави во опасност сите присутни на прославата. Тој без маска и почитување на протоколи се гушкаше и ракуваше со присутните, со што го прекрши Членот 206 од Кривичниот законик.

Овој член предвидува парична или казна затвор од една година за лице кое за време на епидемија или на некоја опасна заразна болест, не постапи според прописите или наредбите со кои се определуваат мерки за нејзино сузбивање.

Според Здравствените власти од Охрид, најмалку 300 контакти на градоначалникот веќе побарале тестирање, од страв дека се формира голем кластер. Освен градоначалникот на истиот ден позитивен тест на коронавирус добил и секретарот на општината, Александар Китески.

Пецаков и Китески во своето правдање за неодговорното однесување наведуваат дека се тестирале поради патување, но препораките на Државниот санитерен и здравствен инспекторат велат дека без разлика од која причина се прави тестот, по тестирањето резултатот треба да се чека во изолација.

Секретарот на општината, Китески оди и чекор понатаму и тврди дека некој им ги подметнал позитивните резултати од тестовите, необјаснувајќи зошто на прославата на градскиот плоштад градоначалникот со граѓаните се дружеше без маска и почитување на протоколите.

Освен на централната прослава во градот, градоначалникот Пецаков за Водици се сретна и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со кого без маски присуствуваа на литургија во црква. Градоначалникот Пецаков исто така се сретна и со евроамбасадорот Дејвид Гир во истиот ден.

watch anime dub. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Boruto: Naruto Next Generations Episode 227

Tokyo Revengers (Dub)

anime online Horimiya

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

GoGoAnime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway