July 26, 2021 02:57
Спорт

На ЕП ќе играат 20 фудбалери кои не биле ни родени кога Пандев дебитираше за Македонија

Горан Пандев денеска слави голем јубилеј, 20 години како е дел од фудбалската репрезентација во последната седмица пред остварувањето на сонот и дебито на Европското првенство.

Пандев за Македонија дебитираше во квалификациски меч за Светското првенство во 2001 година против Турција во ремито 3-3, а еден интересен податок излезе од статистичарите во пресрет на континанталниот шампионат.На еврошампионатот севкупно се пријавени 622 фудбалери, по 26 од секоја селекција, а 20 играчи кои се дел од националните тимови, не биле ни родени кога македонскиот капитен првпат го облече дресот од нашата најсилна селекција.

Пандев е еден од најстарите фудбалери кои ќе играат на ЕП, од дебито пред две децении до стартот на ЕП одигра 119 меча и е фудбалер со најмногу настапи во македонскиот дрес, а истовремено е и најдобар стрелец со 37 гола.

Watch anime online for free at AniWatch anime sites. Shin Saru Kani Gassen (1939) Episode 1

https://animeflix.nl animeflix blood c. Lagrange: The Flower of Rin-ne – Kamogawa Days (https://animeflix.nl/m/119) Episode Full

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan: Lecty no, Ikimonogatari Episode Full