June 25, 2022 09:38
Свет

Најмоќното германско артилериско оружје пристигна во Украина

Првата испорака на тешко вооружување во форма на самоодни хаубици што Берлин ја испрати во таа земја пристигна во Украина.

„Хаубиците 2000 конечно станаа дел од арсеналот на украинската артилерија“, објави на Твитер украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников и се заблагодари на својата германска колешка Кристина Ламбрехт.

Хаубиците 2000 се меѓу најмоќните артилериски оружја со кои располага Бундесверот и можат да погодат цел на растојание до 40 километри, пренесува Гардијан.

Германија претходно вети дека ќе испрати седум хаубици во Украина.

go88 cổng game quốc tế quy luật đánh tài xỉu go88 link tài xỉu go88

apk sunwin sunwin tài xỉu online sunwin hotline