February 24, 2019 04:44
Свет

Најмалку 30 загинати откако пукна брана во Индонезија

Најмалку 30 луѓе загинаа во Индонезија, откако пукнала брана поради обилните врнежи од дожд кои ја погодија покраината Јужен Сулавеси. Многумина биле принудени да бегаат од своите села, објавиле властите.

Во инцидентот, 25 луѓе се исчезнати, над 3000 се евакуирани од своите домови, а 46 со сериозни повреди се хоспитализирани.

Индонезиската агенција за катастрофи поставила привремени засолништа и кујни за жителите кои бегаат од водата, која достигнала еден метар и ги поплавила селата во покраината, вклучително и подрачјето на главниот град Макасара.

Related posts

Орбан: Прва цел на Унгарија е антимигрантско мнозинство во ЕП

Filip

„Aнонимус“: Лондон преку „невладина организација“ се меша во внатрешните работи на европските држави

Igor

Обрадор: Пресудата за Ел Чапо е доказ дека парите не купуваат среќа

Filip