December 7, 2021 03:16
Свет

Најмалку 27 мигранти се удавија во Ла Манш, Франција и Велика Британија меѓусебно се обвинуваат

Бројот на загинати при превртување на чамец со мигранти на Ла Манш меѓу Франција и Велика Британија е најмалку 27, а не 31, како што првично објави француската страна, јавува Би-Би-Си.

Француската влада утрово ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за трагедијата.

Во телефонски разговор синоќа, премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон и претседателот на Франција Емануел Макрон се договорија да вложат заеднички напори за да ги спречат мигрантите да одат на вакви опасни патувања.

Џонсон ја повика Франција да прифати британска гранична патрола долж францускиот брег, но Макрон го предупреди да не го користи случајот „за политички цели“.

Макрон вети дека ќе направи се’ што е потребно за да не дозволи Ла Манш да стане гробишта.

Франција почна да ги идентификува жртвите, а две лица се во болница поради хипотермија.

Француската полиција уапси четири лица осомничени за криумчарење луѓе.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

english dubbed anime High School DxD

Death Note (Dub) Episode 29

Death Note (Dub) Episode 34

Naruto

AnimeHeaven My Hero Academia Season 5 (Dub)