December 6, 2019 19:16
Свет

Најмалку 17 луѓе загинаа во пожар во хотел во Њу Делхи

Во пожар што избувна во хотелот „Арпит Палас” во центарот на главниот град на Индија, Њу Делхи загинаа најмалку 17, а повеќемина се повредени.

Помеѓу загинатите се и мајка со дете, кои загинаа откако скокнаа од прозорец за да се спасат од огнот.

Огнот е изгаснат, а пожарникарите до сега спасија 35 луѓе. За време на пожарот во хотелот со 65 соби имало околу 150 гости

Пожарите во Индија се чести поради лошите стандарди за безбедност и не применувањето на прописите.

Нови вести

Оставка на британска дипломатка во САД: Не сакам веќе да зборувам полувистини за Брегзит

Filip

Турција повторно се закани со обновување на воената операција во Сирија

Filip

Чавушоглу: Анкара не направи никакви отстапувања на самитот на НАТО

Filip