September 15, 2019 08:14
Свет

Најмалку 17 загинати во автобуска несреќа во Дубаи

Најмалку 17 луѓе од различни националности загинаа, а повеќемина се повредени кога автобус удрил во сообраќаен знак покрај пат во Дубаи, јави Би-Би-Си.

Во возилото, кое припаѓа на автопревозничката компанија „Муасалат” од Оман, имало 31 патник, а несреќата се случила на патот што го носи името на шеикот Мохамед бин Зајед.

Индиските власти соопштија дека меѓу загинатите има осуммина државјани на Индија и  дека меѓу повредените има Индијци.

Засега нема податоци за националноста на останатите жртви.

Локалните медиуми пренесуваат дека возачот е повреден, а истрагата е во тек.

Компанијата „Муасалат” ги прекина сите автобуски линии меѓу оманската престолнина Мускан и Дубаи во Обединетите арапски емирати.

Нови вести

(Видео) Индиската полиција запре преполн автобус со 120 ученици во и на него

zane

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на својата цел

zane

(Видео) Ужасни последици од невремето во Шпанија: Обилните врнежи однесоа шест животи

zane