Свет

Најмалку 17 војници убиени во заседа во Нигер

Најмалку 17 војници се убиени, а 11 се исчезнати во заседа во Нигер, во близина на границата со Мали.

Вооружените сили на Нигер потврдија дека во нападот се убиени 17 војници.

Тие наведуваат дека нападот на воената единица се случил во градот Тонго-Тонго во покраината Тилабери.

Во истиот град екстремисти од огранокот на ИСИС убија четворица припадници на американските специјални сили и четворица нигериски војници во октомври 2017 година.

Нови вести

Лион: Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба

Daniela

Избори за ЕП: Гласање во Латвија, Малта и во Словачка

Daniela

Северна Кореја прекрши резолуции на ОН со ракетните проби

Daniela