Свет

Најмалку 14 лица загинаа во вулканска ерупција на островот Јава

Најмалку 14 лица загинаа во ерупцијата на вулканот Семеру на индонезискиот остров Јава, а околу 1,3 илјади луѓе се евакуирани, соопшти Агенцијата за ублажување на катастрофу (БНПБ).

Официјални лица велат дека се повредени 56 лица, а повеќето се со изгореници, пренесува Ројтерс.

Семеру во саботата исфрли големи количества гас, пареа и пепел што ги прекри околните села во провинцијата Источна Јава и ги принуди луѓето да бегаат во паника.

Спасувачките екипи трагаат по жртви во области покриени со слоеви пепел.

Ерупцијата уништи згради и го прекина сообраќајот преку стратешкиот мост што поврзува две области во блиската област Лумајанг со градот Маланг, соопштија властите.

Семеру е висок повеќе од 3,6 илјади метри и е еден од речиси 130-те активни вулкани во Индонезија.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Attack on Titan Final Season Episode 12

My Hero Academia Season 2

Black Clover Episode 166

anime freak site AnimeFreak Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

anime stream How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom