December 7, 2019 03:32
Свет

Најмалку шестмина загинати при напад врз католичка црква во Буркина Фасо

Најмалку шест лица загинаа во вооружен напад врз католичка црква во село Дабло,  Буркина Фасо.

Католичката црква која се наоѓа во северниот дел на Буркина Фасо беше цел на напад на вооружени лица. Помеѓу загинатите е и свештеникот.

Напаѓачите отвориле оган врз верниците на почетокот на мисата.

Тоа е прв напад врз католичка црква од почетокот на терористичките напади во земјата.

Нови вести

(видо) Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Filip

Крајбрежната стража на Мавританија пресретнала брод со мигранти

Filip

Напаѓачот од базата во Пенсакола бил саудиски војник на обука, саудискиот крал му изразил сочуство на Трамп

Filip