September 24, 2019 11:24
Свет

Најмалку петмина повредени во земјотрес во Иран

Најмалку пет лица се повредени во земјотресот со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што вчера ја погоди југозападната иранска покраина Кузестан.

Замјотресот бил на длабочина од 15 километри под површината на земјата, со епицентар во местото Лафт на островот Кешим, на околу 1.100 километри јужно од иранскиот глевен град Техеран.

Весникот „Калиџ тајмс” од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), повикувајќи се на Националниот центар за метеорологија, објави дека земјотрес бил почувствувал и во северните делови на ОАЕ.

При земјотрес во Иран во ноември минатата година со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, загинаа над 700 лица.

Нови вести

Земјотрес го потресе Истанбул

zane

Полицаец на Флорида отпуштен од работа затоа што уапсил шестгодишни деца

zane

Лекар извршил абортус на погрешна жена

Valentina