Свет

Најмалку петмина загинати во експлозија во регионот Баго во Мјанмар

Најмалку пет лица, меѓу кои тројца поранешни полицајци и пратеник, се убиени во експлозија во регионот Баго во Мјанмар, објави порталот за вести „Мјанмар нау“, повикувајќи се на свои извори.

„Колку што знам, експлозијата се случила кога отвориле пакет“, вели извор кој сакаше да остане анонимен.

Четвртиот поранешен полицаец, наводно, е критично повреден и е пренесен во болница.

Според „Мјанмар нау“, силната експлозија погодила куќа во селото Зи Оке, во која се криеле полициските дезертери и пратеник од Националната лига за демократија по воениот удар во февруари. Петтата жртва на експлозијата е сопственик на куќата.

На 1 февруари, војската во Мјанмар ја собори цивилната влада и прогласи вонредна состојба во траење на една година. Пучот предизвика масовни протести и беше пречекан со смртоносно насилство, што резултираше во смрт на неколку стотици луѓе.

 

AniWatch watch animes: Dragon Ball (Dub) Episode 153

KissAnime my hero academia kissanime: Jujutsu Kaisen (TV) Recap (https://kissanimeonline.com/m/r7KN) Episode Full