September 29, 2020 07:31
Свет

Најмалку осуммина загинати при пожар во психијатриска болница во Чешка

– Најмалку осум луѓе загинаа, а 30 се повредени во пожар што изби во псхијатриска болница во чешкиот град Вејпрти.

Портпаролот на регионалната противпожарна служба изјави дека пожарот избил утрово во психијатриската болница.

Меѓу повредените, најмалку едно лице се во критична состојба.