October 21, 2021 13:46
Балкан

Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожар во Анталија

Најмалку едно лице загина во пожар во близина на туристичкиот град Манавгат во Анталија, Турција, соопштија властите. Според Си -Ен -Ен, 62 лица побарале лекарска помош.

Десет лица се заробени во шумскиот пожар што втор ден беснее во јужна Турција, соопшти денеска турскиот министер за земјоделство Бекир Пакдемирли, додека продолжуваат напорите за спасување и гаснење.

Пожарот, кој изби поради големата горештина во регионот, се случи вчера околу пладне во најблиската шума до Манавгат. Брзо се рашири поради силниот ветер и се уште не е целосно ставен под контрола. Администрацијата на Анталија истакна дека ова е најсилниот пожар со кој се соочиле.

Пакдемирли рече дека 82-годишен маж е пронајден мртов за време на евакуацијата на областа Кепезбелени, 16 километри северо-источно од Манавгат, а 10 лица се заглавени во близина на браната Ојмапинар, рече тој. Единици се обидуваат да ги спасат луѓето, рече Пакдермирли.

Властите евакуираа 18 села и области во Анталија додека уште 16 села беа евакуирани во соседните провинции Адана и Мерсин, додаде турскиот министер.

Сите туристички екскурзии во овој регион се суспендирани се додека не се нормализира состојбата. Пожарот не претставува опасност за туристичките места.

Black★Rock Shooter (OVA) Episode Full

Watch Magical Legend: Rise to Immortality Episode 16

AnimeDao: Lily C.A.T. (Dub) anime episode Full online free at https://animedao.nl animedao list

KissAnime: Chronicles of the Going Home Club anime episode 12 online free at https://kissanime.mx vinland saga kissanime

Wakelet: https://wakelet.com/@animefreakws

Gitlab: https://gitlab.com/animefreakws