August 22, 2019 10:04
Свет

Најмалку девет загинати и тројца повредени во пожар во хотел во Индија

Пожарот што избувна изутринава во хотелот „Арпит палас” во Њу Делхи однесе најмалку девет животипренесува „Соутник“, цитирајќи го директорот на Противпожарната служба во Делхи.

„Девет лица се мртви, меѓу кои има жена и дете, а тројца се повредени”, изјави Г. Ц. Мисра.

Според „Њу Индиан експрес”, пожарот е изгаснат.

Заменик-началникот на Противпожарната служба, Сунил Чудари, изјави дека повредените сехоспитализирани Двајца членови на персоналот на хотелот скокнале од четвртиот кат од хотелот во обид да се спасат, а нивната состојба се уште не е позната“.

Според извештаите во медиумите, причината за пожарот не е утврдена. Локалните власти почнаа истрага за инцидентот.

Наводно, спасени се 35 лица, а сите повредени биле однесени во болница. Еден локален службеник на Противпожарната служба изјави за агенцијата АНИ дека луѓето не можеле да ги користат коридорите за евакуација бидејќи биле затворени со дрвени облоги.

Нови вести

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за киднапирање, силување и убиство на 19-годишната студентка Мелиса Тротер, и сè до смртта тој тврдеше дека е невин. „Боже, прости им, не знаат што прават“, биле неговите последни зборови. Студентката од колеџот Монтгомери, Мелиса Тротер, последен пат била видена жива на 8 декември 1998 година, а нејзиното тело било пронајдено 25 дена подоцна во Националната шума Сем Хјустон. Сверинген во неколку наврати се обидувал да ја побие пресудата, тврдејќи дека таа е направена врз основа на посредни докази и сомнително форензичко истражување, а самата смртна казна била одложувана пет пати. Сведоците тврделе дека го виделе Тротер како го напушта кампусот на 8 декември во придружба на Сверинген. Фактот дека жената на Сверинген открила запалка и кутија цигари во приколката се користела како доказ, иако ниту таа ниту Сверинген не биле пушачи. Меѓутоа, неговите адвокати посочија на ДНК пронајдена под ноктите на жртвата, која не припаѓала на Сверинген.

zane

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

zane

За три месеци во Бразил угинаа над 500 милиони пчели

Igor