October 17, 2021 18:11
Македонија

Најмалку две хронични болести имале 73 проценти од починатите од Ковид-19, ќе се прави скрининг на здравствената состојба на населението, вели Филипче

 Според нашата сегашна анализа, 73 проценти од пациентите кои починале од Ковид-19 имале најмалку две хронични болести. Ова бара еден детален скрининг на генералната здравствена состојба на населението, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека скринингот ќе ја опфати здравствената состојба на пациентите претходно, типот на хронични болести, начинот на лекување, редовноста во земањето терапија и пристапот кон неа, колку често се јавуваат на контролни прегледи.

– Тоа е една многу важна анализа која треба да ја направат повеќе земји. Разговаравме со неколку меѓународни институции меѓу кои и УНИЦЕФ во делот на здравствената нега блиску до домовите, додаде Филипче, одговарајќи на новинарски прашања.

Animepahe: Hatsumei Boy Kanipan anime episode 2 online free at https://animepahe.cc anime stream

Watch anime online for free at TwistMoe gogoanime

Website https://animedao.nl: Watch Broken Blade 3 animedao Episode Full animedao weathering with you

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real

360cities: https://www.360cities.net/profile/kissanmiemx

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/animefreakws/