October 15, 2019 11:41
Свет

Најмалку две жртви во поплави во Тексас

Најмалку две лица загинаа во поплавите кои го погодија Тексас после тропската бура Имелда, а спасувачките екипи се обидуваат со чамци да стигнат до возачите чии автомобили се заглавени во водената стихија, како и до семејствата кои останале во своите куќи.

Градоначалникот на Хјустон Силвестер Танер изјави дека од синоќа поплавите почнале да се повлекуваат во поголемиот дел на градот.

Како што е соопштено, припадниците на полицијата постојано работат за да ги расчистат автопатите од напуштени возила поради поплавите.

Речиси 2.000 луѓе се евакуирани и спасени од поплавите.

Локалните медиуми јавија дека обилните дождови донеле поплави и во делови од југозападната американска држава Луизијана.

 

 

 

Нови вести

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

zane

Жена загина при експлозија која урна зграда во Русија

zane

Австриската СПО е во големи долгови по поразот на изборите

Valentina