January 16, 2022 20:34
Балкан

Најмалку двајца загинати и 15 повредени во експлозијата во фабрика кај Белград

Најмалку две лица загинаа во експлозија што се случи околу 14 часот во фабрика за оружје во белградската населба Лештане, пренесуваат медиумите во регионот.

Станува збор за фабрика која произведува противградни ракети. Повредени се најмалку 15 работници, пренесуваат медиумите.

Еден работник останал заробен, но пожарникарите успеале да го извлечат. Очевидци велат дека во тој дел на Белград се почувствувале силни детонации.

Според написите, на лице место почнале да се собираат и семејствата на работниците.

Засега не е позната причината за експлозијата, но српските медиуми пишуваат дека таа била предизвикана од ракетно гориво во фабриката за наменска индустрија.

ѓ

Во новинарските анализи се споменува дека слична експлозија во истата фабрика се случила и во 2008 година, кога тројца работници биле повредени.

„Во моментов обезбедуваме помош при евакуација и помош на нашите вработени. Сите наши напори, човечки и сите расположливи ресурси се насочени кон евакуација и пружање помош на вработените“, посочија од фабриката.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

free anime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

watch anime Fairy Tail (Dub)

Naruto: Shippuden (Dub) Episode 500

ANIMEFLIX The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 11

ANIMEFLIX How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom