August 23, 2019 18:06
Магазин

Најздравите и најдолговечни луѓе не одат во теретана

Доколку сакате да бидете здрави не ви се потребни тегови ниту справи за вежбање, а за да поверувате во тоа обратете внимание како живеат најдолговечните луѓе во светот.

Научниците кои го истражувале животот на луѓето во проект откриле дека еден од најуспешните начини за продолжување на животниот век е движењето. Сини зони се островот Икариа во Грција, Окинава во Јапонија, Барбаџија во Сардинија, малото гратче Лома Лонда во Калифорнија и островот Никоја во Костарика. Луѓето кои живеат во овие области доживуваат длабока старост и не се разболуваат од дегенеративни болести.

Досегашните истражувања покажуваат дека одењето на работа со велосипед или 15-минутно пешачење до работното место е подобро од било која физичка активност. Човечкото тело е создадено за движење не за седење, но движењето не значи одење во теретана и кревање тегови. Природното одење односно движење е дел од тоа што стогодишниците од Сината зона секојдневно го прават.

Нови вести

(Видео) Ким Кардашјан призна дека е позната благодарение на Парис

zane

Самсунг го претстави новиот компатибилниот заоблен CRG5 монитор за игри  

Daniela

„Хуавеј“ го претстави најбрзиот чип базиран на вештачка ителигенција

zane