June 17, 2019 07:10
Магазин

Највозрасниот активен џудист во светот има 78 години

Српскиот џудист Вук Рашовиќ има најдолга натпреварувачка кариера на планетата, 14 пати бил светски и седум пати европски шампион во џудо. Но, тој има 78 години и нема намера да застане.

– Секој ден тренирам. За мене, тоа е и навика и забава… Но, никогаш не ми е тешко, нагласува Рашовиќ.

Тој вели дека не е ригорозен во однос на исхраната и сака да јаде сè, а понекогаш пие и алкохол. Професор е на Белградскиот Универзитет и носител на титулата академик на Меѓународната истражувачка академија за наука и уметност.

Нови вести

Хари и Меган споделија фотографија од бебето Арчи

Filip

(ФОТО) Луксузната свадба на Рамос – само за музиката платил еден милион евра

Filip

Започна велосипедската тура ,,Tour de Galicica”

Daniela