August 25, 2019 22:00
Свет

Најбрутални протести досега во Париз, демонстрант ја загуби раката во детонација на граната

Во новите судири меѓу полицијата и „жолтите елеци“ во Париз, еден демонстрант е тешко повреден, во детонација на граната ја загуби раката. Протестите на „жолтите елеци“, кои се досега најбрутални во Франција, се одржуваат веќе 13-ти викенд по ред.

https://twitter.com/PartisanDE/status/1094206726625288194

Граѓаните и демонстрантите, на социјалните мрежи споделуваат фотографии и видеа од тешко повредениот маж.

Француската полиција употреби солзавец за да ги растера гневните демонстранти. На снимките може да се види демонстрант како удира полицаец во лице, по што полицијата ја засили репресијата.

https://twitter.com/PartisanDE/status/1094211569922334720

Удари во облаци од солзавец ги покрија улиците, пренесува „Раша тудеј“.

Нови вести

Меркел: Состанокот со Зариф е паралелен настан, не е дел од самитот

Filip

САД и Велика Битанија после Брегзит ќе потпишат голем трговски договор

Filip

Белата куќа: Трамп не бил известен за средбата на Макрон и Зариф

Filip