October 20, 2021 15:16
Свет

Најавен најмасовен протест поради забраната за абортус во Полска

Активистите за заштита на правата на жените се подготвуваат за, како што велат, најголемиот протест досега во Полска. Во таа земја повеќе од една недела се одржуваат протести поради пресудата на Уставниот суд за забрана за абортус во случај на вродено оштетување на фетусот.

Маршот е планиран за вечерва во главниот град Варшава, и покрај апелите на владата луѓето да останат дома поради големиот број случаи на заболени со коронавирус.

Вчера е потврден рекорден број на заболени во Полска – над 20.000 случаи и 301 смртен случај.

Јавниот обвинител најави дека ќе поднесе кривична пријава против организаторите на протестот за предизвикување епидемиолошка закана, за што им се заканува казна затвор од осум години.

Watch 2.43: Seiin High School Boys Volleyball Team Episode 12

AnimeHeaven: Yowamushi Pedal: New Generation anime episode 25 online free at https://animeheaven.pro anime heavene

WCOStream: Encouragement of Climb Season 3 anime episode 13 online free at https://wcostream.cc watch anime

AniWatch: Full Metal Panic! Invisible Victory anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro watch anime online

Independent academia: https://independent.academia.edu/gogoanimelol

Google: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1DIUd3uwqJsW4WzTZ2yATwOqDGu3aToNH&usp=sharing