October 18, 2021 12:46
Македонија

Началникот на ГШ на Армијата Ѓурчиновски на заседание на Воениот комитет на НАТО

Началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска во Атина учествува на редовното заседание на Воениот комитет (ВК) на НАТО, во формат на началници на генералштабови.

На ова заседание, началниците на генералштабови на армиите на 30-те земји членки ќе дискутираат за стратегиски прашања поврзани со операциите, мисиите и активностите на НАТО, имплементацијата на воено-одбранбените концепти и иницијативата „НАТО 2030″, како и за идните предизвици на Алијансата.

На сесиите со кои раководи претседавачот на ВК, Адмирал Роб Бауер, ќе присуствуваат и  врховните команданти на сојузничките сили во Европа и на сојузничките сили за трансформација, генералите Тод Вотерс и Андре Ланата.

Началникот на Генералштабот за време на престојот во Атина во текот на вчерашниот ден оствари средба со амбасадорката на Република Северна Македонија во Грција Лидија Бошковска.

-Армијата на Република Северна Македонија со спроведување на активностите во сите области кои се во надлежност на Армијата, интензивно работи на достигнување на дадените цели за целосна интеграција со НАТО во предвидениот рок. Воедно со постојано учество на големите меѓународни вежби и мировните операции на НАТО значајно придонесува во сите НАТО активности за што е препознаена како респектабилен сојузник, истакнуваат од канцеларијата за односи со јавност на ГШ на Армијата.

Воениот комитет на ниво на началници на генералштабови одржува два редовни состаноци во текот на годината, а еднаш годишно се среќаваат во една од сојузничките земји-членки

4Anime: Welcome to Demon School! Iruma-kun 2nd Season anime episode 21 online free at https://4anime.biz heroes rising 4anime

Spirited Away (Dub) (https://animedao.nl/m/orOe) Episode Full

Boonie Bears or Bust (Dub) Episode 60

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Community windy: https://community.windy.com/user/gogoanimelol

V: https://v.gd/KWtzQ9