September 25, 2021 02:19
Магазин

Научници тренираат крави да одат во тоалет, така ќе се спасела планетата

Холандски и германски научници успешно обучиле крави да уринираат во посебни простории, со надеж дека ова ќе помогне да се намали загадувањето на водата и емисијата на стакленички гасови.

Истражувачите Линдзи Метју и Даглас Елиф работеа со 16 телиња на фарма, управувана од Истражувачкиот институт за биологија на животни во Германија.

Тие тврдат дека се покажало оти телињата можат да се обучат да ја задржат урината, која потоа била собирана и третирана.

„Урината на кравата има многу азот, па ако кравите научат барем повремено да уринираат во тоалетот, азотот би можел да биде собран пред да ја загади водата или да се претвори во гас од азотен оксид“, велат научниците.

За време на истражувањето, во моментот кога кравите почнувале да уринираат на погрешно место, научниците активирале вибрација на ремчињата.

Оние, пак, кои уринирале во посебните простории, биле наградувани со храна.

Животните кои уринирале во посебните простории биле наградувани со храна

„На овој начин некои ги тренираат своите деца – ги ставаат во тоалет, чекаат да уринираат, а потоа ги наградуваат ако го сторат тоа“, рече Метју, додавајќи дека се испоставило оти истото важи и за кравите.

До крајот на 15-дневната обука, три четвртини од животните уринирале во тоалетот.

„Ако можеме да собереме 10 или 20 проценти од урината, значително ќе ги намалиме емисиите на стакленички гасови и емисиите на азот во природата“, рече Елиф.

„Реакцијата на луѓето е -‘луди научници ‘, но всушност, темелите се таму“, рече Метју.

GoGoAnime: Masamune-kun's Revenge OVA anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime25

Website https://animekisa.in: Watch Ryoukan-san animekisa Episode Full watch anime free

Website https://animefreak.ws: Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II (Dub) animefreak Episode 12 kiss anime freak

Resident Evil 4D Executor Episode Full

Sites google: https://sites.google.com/view/animeflixnl/home

Scholar google: https://scholar.google.com/citations?hl=vi&user=rC2XXE4AAAAJ